• Projekt Ekošerif

• 05.03.2023 19:32
        • Deti z nášho školského klubu sa zapojili do projektu Ekošerif. Cieľom projektu je pomôcť deťom pochopiť odpadový cyklus. Ako sa vytvára odpad, čo všetko je odpad, jeho kolobeh v našom živote a ukázať deťom možnosti ako predchádzať jeho vytváraniu.

Aby sa mohlo zúčastniť čo najviac detí, vytvorili sme 8 skupín. Tie sa postupne počas niekoľkých dní v novembri 2022 a februári 2023 stretli s ekošerifkami. Boli to animátorky, ktoré sa s deťmi rozprávali o ekológii, šetrení energiami, recyklácii. Spolu vyrobili a odskúšali jednoduchú veternú turbínu, na výrobu ktorej im stačili veci, ktoré sa bežne nachádzajú v každej domácnosti.

Dozvedeli sa, ako môžu už aj deti zabrániť vytváraniu ďalšieho odpadu a správať sa zodpovedne. Animátorky im porozprávali o tzv. 5Z (Zamietni-Zredukuj-Zužitkuj-Zrecykluj-Zkompostuj). Každé dieťa sa môže stať Ekošerifom a malými krokmi dosiahnuť veľké veci.

Deti sa vôbec nenechali zahanbiť a Ekošerifky už aj naši prváci prekvapili svojimi vedomosťami o ekológii a ochrane prírody. Fotky z priebehu workshopov si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Ekošerifky spestrili deťom stretnutia aj pesničkou, ktorú pre nich naspieval Marián Čekovský. Na tomto odkaze si ju môžete pozrieť a vypočuť spolu s Ekošerif správami.