• Stavanie mája s petržalskými seniormi

• 02.05.2024 00:13

• Deň pred prvým májom bolo na našom školskom dvore veselo. Deti zo školského klubu si spolu so seniormi, členmi speváckej skupiny Petržalčanka, pripomenuli zvyk stavania májov. Všetkých doprevádzal pri speve pán harmonikár. Našim petržalským seniorom sme veľmi vďační, že si popri vlastných aktivitách a vystúpeniach našli čas a boli ochotní stráviť s našimi deťmi spoločné popoludnie a priblížili im tak jednu z najkrajších ľudových tradícii. Veľmi sa tešíme, že sa nám túto spoločnú akciu podarilo zrealizovať a dúfame, že nebola posledná.

Kedysi sa stavali máje v noci, ticho a tajne, neskôr hlučne s veselou muzikou. Dnes sa sadí tento symbol života symbolicky uprostred námestia v obci, aby nám pripomenul dávne tradície predkov. Postavením mája, týmto verejným „vyznaním lásky“, sa mládenec uchádzal o priazeň dievčaťa. Celú noc   dievčence čakali, či im ich milovaný postaví máj. A tak mládenci okolo polnoci viazali k plotom tie najkrajšie, jarou voňajúce máje. Máj sa stal symbolom vážneho záujmu o dievča a ako symbol lásky bol vystavený celý mesiac. Aby nebolo ľúto ostatným dievčatám , ktoré sa ešte nezaľúbili, stavali mládenci ako spoločný dar pre všetky slobodné dievčatá máj uprostred dediny. Všade bol iný zvyk, niekde to bola breza, inde zasa borovica. Mládenci, ktorí postavili svojim dievčatám máje, chodili v prvé májové popoludnie pred domy, kde bývali dievčatá. Všade, kde bol postavený máj, ich čakalo pohostenie. Muzikanti zahrali do tanca a mládenci vykrútili všetky dievčatá a ženy, ktoré v dome našli. Keď obišli všetky domy, pobrali sa aj s dievčatami na tanečnú zábavu.
          Veríme, že táto krásna tradícia zostanene uchovaná i pre naše ďalšie generácie.

Atmosféru celej akcie zobrazuje toto krátke video.