• Deň Zeme v ŠKD

• 02.05.2024 10:06
        • Celý mesiac apríl sa niesol v znamení rôznych ekologických tém, lesov, prírody, recyklácie. Hlavne týždeň, v ktorom sa oslavoval Deň Zeme, sa deti v jednotlivých oddeleniach ŠKD venovali aktivitám zameraným na ochranu životného prostredia.
          S deťmi z 5. oddelenia si pani vychovávateľka pripomenula, že Zem je naším domovom, zdrojom potravy, čistej vody, vzduchu, energie a všetkého, čo potrebujeme k životu. Niektoré zdroje nie sú nevyčerpateľné a nie všetko je obnoviteľné, ak to raz zničíme. Preto je veľmi dôležité zaujímať sa o stav našej planéty, chrániť ju a zapájať sa do procesov, ktoré pomáhajú znižovať našu uhlíkovú stopu. Deti nakreslili planétu Zem, na ktorej zobrazili pestrosť živočíchov na nej. Tým chceli poukázať na význam zdravého životného prostredia.
          Aj v 6. a 10. oddelení deti tvorili a výsledkom sú krásne obrázky a plagáty s motívmi zemegule.
          Deň Zeme poňali tento rok v 8. oddelení trošku inak. Pani vychovávateľka si pre deti pripravila poznávačku rastlín, listov, šišiek ihličnanov.. Deti sa zoznámili s bylinkami ako napríklad pľúcnik lekársky, prvosienka, skorocel a naučili sa, ako ich môžu využiť. Spoznali lipu, liesku, javor. Pri ihličnatých stromoch skúmali rôzne tvary šišiek a priradzovali ich ku konkrétnym stromom. Medzi ihličnanmi našli aj tis a dozvedeli sa, že patrí medzi jedovaté dreviny. Deti sa o všetko veľmi zaujímali. Nechýbal ani petang zo šišiek a iné hry s prírodným materiálom. Deti zažili pekný deň plný nových informácií, ale aj zábavy.
          Minulý rok deti z 9.oddelenia upcyklovali staré tričká a vyrobili si z nich bavlnené tašky. Tentokrát opäť zo starých tričiek a korálkov vytvárali náhrdelníky, náramky a prívesky na kľúče technikou makramé ale aj viazaním obyčajných uzlov. Okrem toho sa venovali aj práci v školskej záhradke a vo vyvýšených záhonoch sa im už zazelenala cibuľa, cesnak, hrach a reďkovka.
          S panivychovávateľkou popresádzali do väčších kvetináčov priesady papriky a paradajok a čoskoro ich vysadia do záhonov.
          Toto boli aprílové aktivity, ale deti samozrejme vedia, že problematika ochrany životného prostredia nie je záležitosť jedného konkrétneho dňa alebo mesiaca.